UF jar msČo to, čo to, čo sa to deje? Slniečko sa na nás smeje. Aj my sme sa veselili karneval si urobili. Šišky spolu napiekli a s chuťou ich aj pojedli. Knižky sme si prečítali, v knižnici ich pozerali. A keď prišiel jarný deň, všetci sme sa vystrojili, s Morenou sa rozlúčili a do vody ju hodili. Voda, to je kamarát, preto ju má každý rád. My sme sa s ňou potešili a pokusy urobili.

Mgr. Ľubomíra Kucková

UF jesen MSNa známosť sa všetkým dáva, že aj v Bytči v jeseni lístie opadáva. Žlté, hnedé, červené a či zlaté, sú ho veľké kopy, v parku a či na záhrade. Aj naše detičky zo špeciálnej materskej školy sa radovali, že sa listy takto zafarbili. Na prechádzku kratučkú sme sa vybrali a na šarkana listov nabrali. Hop – cup, tralala, veľkého šarkana Vila, špeciálna škôlka vyrobila. Vyletel až ku slniečku a pošepol mu do uška, aby sa nám neschovalo, lebo čaká na nás kapustička. Strúhali sme, solili ba aj do súdka ju tlačili. Tvorili sme všetci spolu, bola vám to paráda, v jeseni nám nechýba nikdy dobrá nálada.

Mgr. Denisa Adamová

V priloženej prezentácií si môžete pozrieť, aké jesenné aktivity realizovali deti v ŠMŠ Bytča.

V mesiaci január sa naše deti pustili do výroby vtáčej búdky. V zimnom období je to milý dôkaz toho, že nám nie je ľahostajný osud zvierat. Spoločne sme mali pripravené rôzne aktivity pre deti, kde mohli prejaviť svoju tvorivosť a zručnosť. V jednotlivých tvorivých dielňach mohli skladať vtáčiu búdku, dotvárať a nalepovať vtáčikov. Na spríjemnenie atmosféry nám v pozadí znel spev rôznych vtákov. Na záver sme sa vybrali spoločne zavesiť  vtáčie búdky na školský dvor a nasypali sme semiačka pre vtáčiky. Ako prebiehal celý deň, si môžete pozrieť v priloženej prezentácií.

 

Mgr. Miroslava Klapčíková

V mesiaci december sa deti z našej ŠMŠ začali pripravovať na vianočné sviatky. Ako prvý si spoločne ozdobili stromček rôznymi ozdobami. Ku vianočným sviatkom neodmysliteľne patrí pečenie medovníčkov, a tak sme ich zopár napiekli v školskej kuchynke. Ako sa vyrábajú vianočné oblátky, si deti vyskúšali v tvorivých dielňach. Spomenuté aktivity si môžete pozrieť v priloženej prezentácií

Mgr. Marta Rakovanová
 
 
 
 
 

Vo štvrtok 5.12.2019 sme v našej škole čakali opäť vzácnu návštevu. Všetci sa už nevedeli dočkať Mikuláša a jeho verných pomocníkov anjela a čerta. Sprevádzali ich aj študenti Dopravnej akadémie zo Žiliny, ktorí si pre nás pripravili divadelné predstavnie O Červenej čiapočke. Mikulášske balíčky si však deti a žiaci museli zaslúžiť riekankami, básničkami alebo pesničkami. Ďakujeme Mikulášovi, čertovi, anjelovi a všetkým jeho pomocníkom, že neváhali, prišli k nám do školy a doniesli nám nielen adventnú náladu, ale aj hromadu hračiek a sladkostí.

Mgr. Katarína Valíčková

V mesiaci október sme sa s deťmi zo ŠMŠ vybrali na výlet do Westernového mestečka Silverado. Spoločne sme si prezreli malé westernové domčeky, a následne sme navštívili zvieratá, ktoré tam bývajú. Videli sme poníky, kone, kozy a holuby. Koníky boli zvedavé, a tak si ich deti mohli pohladkať a nakŕmiť suchým pečivom a jablkami. Spoločne sme prežili doobedie plné zážitkov, ktoré sme si z mestečka Silverado odniesli. Ako sme sa na výlete mali si môžete pozrieť v priloženej prezentácií.     

Mgr. Marta Rakovanová

Aj tento rok deti zo ŠMŠ v jesennom období usilovne pracovali. Pani učiteľky si pre deti pripravili rôzne zaujímavé aktivity. Zábavnou a zároveň športovou aktivitou si na školskom dvore získali sladkú zdravú odmenu za „Beh o jablko“. K jesennému obdobiu patrí výroba šarkanov, ktoré si deti vytvorili lepením prírodného materiálu na kartónovú šablónu. Radosť im robili po celý mesiac zavesené na nástenke chodby v ŠMŠ. Prostredníctvom zážitkového učenia si vyskúšali v školskej kuchynke piecť štrúdle z orechov a jabĺk. Počas práce vaľkali cesto, strúhali jablká a lúskali orechy s pomocou učiteliek. Všetky aktivity si môžete pozrieť v priloženej prezentácií.

Bc. Beáta Staríčková

V utorok 04.06.2019 si deti špeciálnej materskej školy a žiaci prípravného až 2. ročníka a tried B1, C1, C2 užili svoj koncoročný školský výlet. Spolu so svojimi učiteľkami a asistentkami sa vybrali do zábavného centra KONGO v Žiline, kde prežili doobedie plné zábavy a športu. Deti sa tu naplno vyšantili a vyhrali v bazénoch s farebnými guličkami, na hojdačkách, šmýkačkách, trampolínach, šliapacích autíčkach, pieskovisku a na rôznych iných atrakciách. Všetky deti boli veľmi disciplinované, za čo sme ich pochválili. Bol to pekný výlet.

Mgr. Katarína Valíčková

Dňa 31.05.2019 sme pri príležitosti Medzinárodného dňa detí v našej škole privítali Záchranný kynologický zbor Varín a dobrovoľných hasičov z Bytče a Kolárovíc. Záchranári predviedli názornú ukážku, ako ich štvornohý kamaráti dokážu nájsť nezvestné osoby a ako zvládajú rôzne povely. Najväčšiu radosť mali deti, keď mohli psíkov pohladkať. Ukázali nám aj svoje vycvičené prasiatko, ktoré za odmenu predviedlo rôzne nacvičené triky. Dobrovoľný hasičský zbor z Bytče a Kolárovíc nám predstavil techniku, ktorú používajú pri zásahoch. Na záver nám hasiči na školskom ihrisku nastriekali penu – bola super zábava. Všetky deti sa vyšantili a z tejto akcie odchádzali príjemne unavení.

Už tradične sa v našej špeciálnej materskej škole v jarnom období uskutočňujú tvorivé dielne, ktoré sú spojené s udržiavaním ľudových zvykov a tradícií. V prvý jarný deň sa deti rozlúčili so zimnou, jedným z najstarších zvykov „Vynášaním Moreny“, aby mohli spoločne privítať jar. Čo všetko dokážu malé šikovné ruky, fantázia a dobrá nálada, ukázali deti pár dní pred Veľkou nocou v aktivite „Maľované vajíčko“. V mesiaci máj si deti a žiaci spoločne zaspievali a zatancovali pri príležitosti stavania mája. Prostredníctvom zážitkového učenia sa deti oboznámili s postupom sadenia a starostlivosti o rastliny v aktivite „Vyrástlo nám semienko“. Na základe skúseností a s pomocou pani učiteliek vysadili v školskej záhrade semienka, o ktoré sa spoločne starajú. V priloženej prezentácií si môžete pozrieť spomenuté aktivity.

Mgr. Marta Rakovanová
Počas chladných zimných dní deti zo ŠMŠ nelenili a v tvorivých dielňach sa do práce s radosťou pustili. Pri pečení medovníkov, si vyskúšali vaľkať cesto a usilovné pršteky sa predbiehali vo vykrajovaní rôznych tvarov. Všetky deti vyrábali medovníky s veľkou láskou a vložili do nich kus svojho srdiečka. V aktivite „Vtáčie búdky“ vyrobili modelovaním z plastelíny malých kamarátov vtáčikov, ktorým zložili malé vtáčie búdky. Ako sa máme v zime zohriať a vyliečiť od bacilov, nám prišla porozprávať „Babka bylinkárka“, ktorá deťom priniesla na ukážku bylinky a navarila liečivý čaj. Všetky aktivity si môžete pozrieť v priloženej prezentácií.
Mgr. Marta Rakovanová
 

V jesennom období si pani učiteľky pre deti zo ŠMŠ pripravili mnoho pútavých aktivít. V tvorivých dielňach zapojili do práce nielen ruky, ale aj nohy. Pri pečení sladkých koláčov si vyskúšali vaľkať cesto, strúhať jablká a lúskať orechy. Papierových šarkanov vyzdobili rôznym prírodným a odpadovým materiálom. K jeseni neodmysliteľne patrí aj dlávenie kapusty. Tento tradičný zvyk bytčianskeho regiónu si deti vyskúšali prostredníctvom zážitkového učenia pri čistení, strúhaní a tlačení kapusty. Výtvarné techniky tupovanie, odtláčanie a lepenie použili pri výrobe jabĺčok v aktivite „Čaro jabĺčka“. Šikovnosť a tvorivosť detí si môžete pozrieť v priloženej prezentácii.

Mgr. Marta Rakovanová

Dňa 20.06.2018 deti zo ŠMŠ a žiaci I. stupňa navštívili Hasičský záchranný zbor v Bytči. Príslušníci HaZZ ukázali deťom areál hasičskej stanice a v krátkej prednáške porozprávali o náročnosti svojej práce. Kto chcel, mal možnosť vyskúšať si sedenie v hasičskom aute, mať prilbu na hlave a najväčším zážitkom pre všetkých bolo striekanie vody z hadice. Návšteva u hasičov zanechala u detí pekné zážitky a spomienky.

Mgr. Marta Rakovanová

  Do nebies dnes správa letí,

  že dnes majú sviatok deti.

  Slniečko sa na nich smeje

  a ich tváre lúčmi hreje.

                                     Veľký úsmev z detských pier

                                     pri zážitku z rôznych hier.

                                     V srdciach veľa radosti

                                     a vo vreckách sladkosti.

Mgr. Marta Rakovanová

 

Zopár dierok v hline spravme

a semienka do nich dajme.

Keď ich vodou polejeme,

rastlinky z nich dostaneme.